Od hráčov juniorky musí tréner Pekarčík cítiť ochotu plniť zápasové pokyny

Juniorský tím PHK Prešov bojuje o postup do najvyššej súťaže. Káder, v ktorom nastupuje niekoľko hráčov z kostry A mužstva má však podľa súčasného trénera Vladimíra Pekarčíka omnoho väčší potenciál, ako už ale avizoval, to podstatné sa odohráva v hlavách hráčov.

Naši juniori nastúpili pred týždňom na ľade prvého Martina, kde vyhrali vysoko 7:3, no o deň na to, keď si mohli zaistiť tabuľkové prvenstvo, zaváhali a podľahli MHC výsledkom 2:3. Túto sobotu čakala naše talenty Trnava, v ICE aréne sa predstavilo sedem hráčov, ktorí vybojovali v piatok s prvým tímom výhru nad Detvou. Hokejisti nedokázali doviesť duel do víťazného konca a súper ich zdolal pomerom 2:4. Nedeľňajšie meranie síl už bolo o čosi šťastnejšie, mladé „koňare“ zvíťazili 4:3 po samostatných nájazdoch.

„Prvý duel v Martine sme hrali veľmi dobre, chlapci k nemu pristúpili zodpovedne, dodržali všetky taktické pokyny, ktoré sme si povedali. Súpera prevýšili vo všetkých fázach hry,“ vyjadril sa hlavný lodivod juniorky Vladimír Pekarčík k prvému stretu dvoch favoritov súťaže v Martine. „Ďalší zápas úradovalo to, o čom som vravel aj mesiac dozadu. Chalani si nevedia upratať v hlave, že každý zápas začína od nuly. Po víťazstve 7:3 si mysleli, že to pôjde jednoducho a prvú tretinu odohrali ľahkovážne. Nechcem preháňať, no len vďaka brankárovi Slivkovi sme neprehrávali 6 či 7:0. Po nejakom tom umývaní hláv si moji zverenci vstúpili do seba a následne boli jednoznačne lepší,“ zhodnotil druhé stretnutie, ktoré prinieslo len tesnú prehru 2:3. Ak by Prešovčania v ten deň vyhrali, mohli viesť ligu. „Mrzieť nás mohli nepremenené šance. To je u nás najväčšia choroba, rovnako ako hlavičky našich chlapcov, v tejto kategórii je to všetko hlavne o nich,“ zdôraznil znova najvážnejší problém, s ktorým bojuje už dlhšiu dobu.

Ďalšiu stratu bodov zaznamenali juniori v domácom prostredí, kde podľahli 2:4 Trnave, ktorá po záverečnom klaksóne zažívala veľkú radosť. „Potrebujeme sa udržať na prvý dvoch priečkach, každé stretnutie chceme vyhrať. Poniektorí si ale po výkone, ktorý podali za seniorov s Detvou nedokázali pospájať v mysli, že hrajú zrazu úplne iný hokej. Aj teraz doň mali dať to srdiečko, ktoré nechali v zápase A tímu. Hrať mali viac do jednoduchosti, chceli ale vyhrať silou a nie rozumom. Svojou nerozvážnosťou a ľahkovážnosťou sme prišli o body. Súperovi vďaka, ukázal nám, čo znamená slovo bojovnosť, ktorú sme ukázali v prvom zápase s Martinom vonku.“ V boji o čelo môžu niektoré hlúpe straty neskôr chýbať, čo si samozrejme hlavný kouč uvedomuje. „Každý jeden bod chýba, zbytočné straty sme zaznamenali aj v súbojoch s Michalovcami, neskôr nás to môže mrzieť.“

Mladé talenty čaká ešte 16 stretnutí, aktuálne sú na druhom mieste so stratou dvoch bodov na Martinčanov. Tretia Trnava má manko osem bodov. „Pred nami je prakticky ešte polovica sezóny, potrebujeme sa dostať cez play-off a následne aj baráž, aby sme posunuli Prešov do extraligy.“ Aj z tabuľky jasne vyplýva, že najväčším konkurentom je aktuálne martinský MHC. Pýtali sme sa tak, čo na tohto súpera platí. „Vo všetkých stretnutiach ide najmä o disciplínu a plnenie pokynov, ktoré si povieme v kabíne. Musím ale cítiť od hráčov ochotu plniť ich,“ dodal na záver rozhovoru pre klubový web PHK Prešov.

Nádeje prešovskej ICE arény

Meno: Dominik
Priezvisko: Duplinský
Post: ľavé krídlo
Vek: 17
Streľba: ľavá
Štatistika juniori: 14 zápasov – 9+16
Štatistika A tím: 2 zápasy – 0+0
Štatistika dorast: 6 zápasov – 3+4
Obľúbený hokejový tím: Boston Bruins, PHK Prešov
Hokejový vzor: Henrik Sedin (uvedený až po Martinovi Petrocovi – pozn. hráč juniorky)
Najradšej z kuchyne má: palacinky
Obľúbený nápoj: aloe vera

„Zatiaľ je sezóna pre nás dobrá, držíme sa hore, hoc prvý je Martin,“ zhodnotil pôsobenie juniorského tímu svojimi očami. Šikovný útočník nastupuje v elitnom útoku prešovskej juniorky, za ktorú nazbieral už 25 kanadských bodov. „Darí sa celej formácii, v ktorej nastupujem spolu s Ferencom a Chalupom. Väčšinou nás tréner nasadzuje spolu a ide nám to, niekedy vyskočí aj iná päťka, záleží od zápasu,“ vyjadril sa na margo svojich skvelých štatistík v tomto ročníku.

Do ligového kolotoča naskočil aj v drese dorastu a A tímu. Medzi týmito troma kategóriami sám báda veľké rozdiely. „Je to jasné, v prvom tíme sú starší hráči, väčší, ťažší a hokej je fyzicky náročnejší ako v juniorke či doraste.“ Za dospelých odohral doposiaľ dva duely, bol by ale rád, keby sa tam usadil na dlhší čas. „Je to samozrejmé, radšej budem hrať medzi seniormi, ako v doraste. Aj keď za dorastencov najskôr už nastupovať nebudem. Určite by som chcel odohrať za A tím čo najviac stretnutí.“

O svojich plánoch veľa toho neprezradil, veď postupom času sa dozvieme, kam povedú jeho hokejové kroky. „Nechcem zatiaľ veľmi hovoriť o budúcnosti, čo prinesie sa ešte len uvidí,“ dodal na záver rozhovoru Dominik Duplinský.

Tiež sa vám može páčiť...