Dorastenci chcú ísť opäť čo najvyššie, tréner očakáva potrebnú tímovú konkurenciu

Dorastenci PHK Prešov majú za sebou prvých šesť súťažných stretnutí v novom ročníku extraligy dorastu. Na konte im svieti deväť bodov, ktoré ich radia na deviate miesto tabuľky len krôčik od pomyselnej hranice postupu do play-off. Spätne sa pozrieme, ako si počínali mladé prešovské nádeje v jednotlivých stretnutiach, po zápase s Topoľčanmi sme totiž navštívili dorasteneckú kabínu.

K doterajšiemu priebehu sezóny sa vyjadril hlavný tréner Tomáš Kochan. „Prvé dve kolá sme nastúpili doma proti silnému Popradu, ktorý je ašpirantom na prvé štyri miesta, keďže má celú jednu päťku hráčov s ročníkom narodenia 1997, ktorá má už dve sezóny v extralige dorastu odohrané. Jednu formáciu má zloženú dokonca z reprezentácie do 17 rokov. Z Liptovského Mikuláša sme si odniesli šesť bodov, čo nás teší. Nitra predstavovala povinné tri body, mrzí nás posledná prehra s Topoľčanmi, ale nakoľko sme nastúpili so siedmimi hráčmi, ktorí sú siedmaci, uhrali sme dobrý výsledok.“

Deviate miesto tréner Kochan určite neberie, s dorastom P.H.K. má vyššie ambície, ktoré nekončia základnou časťou. „Cieľom bude dostať sa do play-off a potom pokúsiť sa postupne vyšplhať čo najvyššie.“ Prešov ako tretie najväčšie mesto disponuje pomerne slušnou hráčskou základňou, niektorí stále musia čakať na šancu ukázať sa. „Očakávam, že zaberať budú všetci, je ich tam 22 a šiesti čakajú na svoju príležitosť, každý musí podávať  výkony na svojej maximálnej úrovni.“

Produktivite doposiaľ vedú sedembodoví Róbert Dúfala a Richard Miščík, menoslov ťahúňov však hlavný kouč neprezradil. Za lídrov považujem hráčov narodených v roku 1998, nakoľko bojujú o miestenku do projektu SR 18 do budúcej sezóny. Taktiež očakávam snahu od hráčov z ročníka 99, ktorých chcem potiahnúť do reprezentácie šestnásťročných,“ vyjadril sa Kochan. V Prešove ešte podľa jeho slov musí zabrať na defenzívnej činnosti. „Našim problémom je obsadzovanie hráča bez puku a hra v obrannom pásme, tieto veci si hovoríme a musíme na tom ešte pracovať.“

Prehľad súťažných zápasov dorastu P.H.K. Prešov:

P.H.K. Prešov  – HK ŠKP Poprad 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

Prešovčania v prvom zápase s jedným z favoritov ligy otvorili skóre ako prví, keď sa presadil Róbert Dúfala. Vedenie P.H.K trvalo iba pár sekúnd, keďže brankára Feketeho prekonal Bjalončík. Popradčania rozhodli na začiatku druhej tretiny, keď strieľali góly Janaček a znova Bjalončík. V 32. minúte síce znížili domáci zásluhou druhého presného zásahu Dúfalu na rozdiel jedného gólu v presilovej hre, na viac sa však už nezmohli a z prvého zápasu odchádzali porazení.

P.H.K. Prešov  – HK ŠKP Poprad 2:6 (2:1, 0:1, 0:4)

V druhom zápase s Popradom sa ujali vedenia najprv hostia. Prešovčania sa ale v vzchopili a stav po góloch Richarda Miščíka a Radoslava Mesaroša otočili vo svoj prospech. Oproti minulému zápasu sme boli svedkami viacerých vylúčení, rozhodca celkovo udelil 24 trestných minút. Góly padali ale v hre 5 na 5. V druhej tretine vyrovnal Bjalončík a po prestávke bolo všetko otvorené. Favorit po príchode z kabíny rozhodol za takmer päť minút, keď sa postupne presadili Pjecha, Miškovec a Bjalonský. Po góle Szucza na 6:2 sa z bránky porúčal Fekete a šancu dostal Tomáš Kovalčík, ktorý zo štyroch striel už nepustil za svoj chrbát žiadnu.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – P.H.K. Prešov 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Prvá výhra dorastu prišla v predohrávke 37. kola na ľade Liptovského Mikuláša. Už po pár minútach hry otvoril skóre Dominik Duplinský. Obaja brankári potom zatiahli na dlhší čas roletu, viac práce mal Prešovčan Štefan Fekete, ktorý musel celiť celkovo šiestim presilovkám súpera. V tretej tretine sa podarilo Liptákom v jednej z nich vyrovnať na 1:1. Prešovčania ale odpovedali rovnakou mincou, František Pulščák využil presilovku po prihrávke Duplinského, ktorý tri minúty pred záverečnou sirénou rozhodol o konečnom výsledku tretím gólom P.H.K.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – P.H.K. Prešov 2:6 (1:2, 1:4, 0:0)

V ďalšom zápase s Liptákmi už Prešovčania jasne kontrolovali hru, čo sa prejavilo taktiež v streleckej prevahe. Hostia sa dopúšťali častých faulov, čo dorastenci Prešova dokázali využiť. Hneď prvú presilovku 10 sekúnd pred jej vypršaním využil Matej Vaško. Liptáci po vylúčeniach Záhradníka a Kováča ponúkli hosťom presilovku o dvoch hráčov, v ktorej zvýšil náskok Radoslav Mesaroš. V prvej časti hry ešte dokázal na dva góly odpovedať domáci Vybiral. V druhej tretine prinavrátil dvojgólový náskok Prešovu Adrián Nazad, na čo znížením ešte zareagoval Vankúš. Na góly Mareka Lamača v presilovke, Filipa Gibu a Filipa Maňáka znova v početnej prevahe už tím MHk 32 neodpovedal, Prešov zaznamenal druhý trojbodový úlovok.

P.H.K. Prešov – HK Nitra 9:1 (3:0, 3:1, 3:0)

Jasný výsledok uhrali Prešovčania v domácom zápase s Nitrou. Už v úvode sa presadil Nikolas Lancoš, v presilovke päť na tri ho napodobnil Peter Duda. Nitra sa dopúšťala častých faulov, po tom Birovom mal Matúš Havrila k dispozícii trestné strieľanie, z ktorého sa nemýlil. V druhej tretine ďalšiu početnú výhodu využil Filip Maňák a na 5:0 zvýšil Mesaroš. O jediný gól Nitry sa postaral Mário Múčka, ktorý tak zrušil Feketemu šancu na prvé čisté konto v sezóne. Prešov bol naďalej pri chuti, druhú tretinu zakončil gólom Filip Giba. Kanonáda pokračovala, na 7:1 zvyšoval Miščík, druhý gól pridal Radoslav Mesaroš a zápas na konečných 9:1 uzavrel Róbert Dufala.

P.H.K. Prešov – HC Topoľčany 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Duel s Topoľčanmi priniesol vyrovnaný, dynamický hokej so šancami na oboch stranách. V prvej tretine sa prvýkrát tešil hosťujúci celok po góle Jakuba Káchu. Prešovčania dokázali odpovedať v druhej tretine pri presilovej hre, keď puk za brankára poslal Filip Giba. Domáci živili nádej na ďalšie body až do konca tretej dvadsaťminútovky, kde ich ale schladil gól Rzepeckiho na 1:2. Prvýkrát v novej sezóne sa do brány postavil od začiatku zápasu Tomáš Kovalský, ani jeho 30 úspešných zákrokov ale nepomohlo Prešovu k výhre. Tréner Kochan si vypýtal pár sekúnd pred záverečnou sirénou oddychový čas, Prešovčanom sa ale vyrovnať nepodarilo.

Pozhovárali sme sa s útočníkom Matúšom Havrilom, 15-ročný center zažíva v doraste premiéru, v doterajších šiestich stretnutiach strelil jeden gól a pridal k nemu aj tri asistencie. V produktivite hráčov P.H.K mu patrí štvrté miesto.

„Nezbierali sme na úvod nejaké body, čiže doterajší priebeh sezóny je si myslím pohodový. Škoda posledného zápasu, kde sme s Topoľčanmi zbytočne prišli o body,“ zhodnotil doterajšie pôsobenie dorastencov v extralige.

Osobné bodové ciele si nedáva, s tímom však pomýšľa na tie najvyššie méty. „Snažím sa udržať v reprezentácii, chcem makať s tímom a hrať o medaily,“ nezabudol teda ani na pôsobenie v reprezentačnom tíme do 16 rokov. Rozdiel medzi národným mužstvom a klubom nerobí. „V reprezentácii aj doraste treba rovnako makať, v Prešove máme trénera Kochana, ktorý vie oceniť hráčov, ktorí na sebe tvrdo pracujú,“ pochválil svojho kouča.

Rodený Košičan prehovoril aj o svojich ambíciách do budúcna. „Môj vysnívaný klub je Chicago Blackhawks, budem sa snažiť dostať v hokeji čo najvyššie, možno raz aj do Chicaga.“ Za svoj hokejový vzor si vybral Slováka pôsobiaceho v jeho obľúbenom tíme. „Je ním Marián Hossa, má perfektné zrýchlenie v ťahu na bránu a výbornú strelu,“ zakončil Matúš Havrila.